Skycast X

Staff Listing

Print-friendly version
 
David Warm, Executive Director
  • Mary Laird, Executive Assistant

Aging Services

  • James Stowe, Director of Aging Services
      • Toni Bartram, Administrative Assistant
      • Cindy Terryberry, Nutrition Services Coordinator
    • Bob Hogan, Manager of Aging Administrative Services
      • Tonya Boston, Aging Systems Specialist
      • Heather Serrano, Operations Officer
    • Michelle Brown, Manager of Health, Advocacy & Supportive Services
      • Shannon Halvorsen, Information and Assistance Coordinator
      • Michele Castaneda, Information and Assistance Technician

Community Development

  • Marlene Nagel, Director of Community Development
      • Lisa Elsas, Training Coordinator/Program Assistant
    • Barbara Hensley, Public Affairs Program Director
      • Amy Strange, Public Affairs Coordinator
      • Angela Waltz, Website Coordinator
      • Catherine Couch, Public Affairs Coordinator
      • Kym Bledsoe, Public Affairs Coordinator
      • Laura Bogue, Public Affairs Coordinator
      • Nordia Epps, Public Affairs Coordinator
      • Paul Lampe, Public Affairs Coordinator
    • Eric Winebrenner, Public Safety Program Director
      • Saralyn Hayes, Public Safety Database Manager
        • Maria Walser, Public Safety Database Technician II
        • Pam Opoka, Public Safety Database Technician II
        • Darlene Macleod, Public Safety Database Specialist
      • Adam Geffert, Public Safety Administrative Manager
        • Chris Allen Hunter, Public Safety Program Assistant
      • Hassan Al-Rubaie, Public Safety Communications Technician III
        • Paul Dowling, Public Safety Communications Technician II
        • Bill Walker, Public Safety Communications Technician I
      • Nikki Thomas, Public Safety Planner II
      • Terry Bradshaw, Public Safety Technical Manager
      • Ben Chlapek, Public Safety Training Coordinator
      • Sally McGraw, Public Safety Program Assistant
    • Erin Lynch, Emergency Services and Homeland Security Program Director
      • Cynthia Allen, Emergency Services Fiscal Administrator
      • Aly Breeze, Emergency Services Resource Coordinator
      • Rob Cole, Planning and Exercise Program Manager
      • Ian Saxton, Health Care System Program Manager
    • Georgia Nesselrode, Program Director of Local Government Services
      • Jonathan Morris, GTI Manager
      • Carmellya Anderson, GTI Marketing Coordinator II
      • Beverly Wilson, Program Assistant
    • Lisa McDaniel, Solid Waste Management Program Manager
      • Nadja Karpilow, Environmental Planner III (Solid Waste)
      • Matt Riggs, Planner II (Solid Waste)
    • Rita Parker, Kansas City Regional Cooperative Purchasing (KCRPC)
    • Donna Martin, Public Health Senior Planner
    • Cathy Boyer-Shesol, KC Communities for All Ages Project Manager
    • Sheri Gonzales Warren, Community and Economic Development Program Director
      • Erika Garcia-Reyes, Workforce Development Coordinator
      • Cedric Deadmon, KC Degrees Outreach and Advising Project Manager
      • Anthony Warren, Workforce Intern
    • Helen Krosky, HMIS Project Manager

Early Learning

  • Jovanna Rohs, Director of Early Learning and Head Start
      • Kyle Matchell, Early Learning Manager
      • Susan Duffey, Program Assistant
    • Liz Smith, Mid-America Head Start Program Director
      • Pam Kabrick, Mid-America Head Start Quality Assurance Specialist
      • Michelle Draper, Mid-America Head Start Quality Assurance Specialist 
      • Mitchell Walker, Mid-America Head Start Quality Assurance Specialist 
      • Betty Choi, Mid-America Head Start Quality Assurance Specialist 
      • Carol Bolz, Mid-America Head Start Education Specialist
      • Tamara Graves, Head Start Mental Health/Disability Specialist
      • Sandra Reece, Head Start Health Services Specialist
      • Lynette Fowler, Mid-America Head Start Community and Family Partnership Manager
      • Guadalupe Valdovino, Mid-America Head Start Program Assistant
      • Traci Garcia-Castells, Mid-America Head Start Program Assistant
      • Kasey Lawson, Head Start ERSEA Specialist

Financial Affairs

  • Dorothy Pope, Director of Financial Affairs
    • Becky Hall, Financial Accounting Manager
      • Katelyn Click, Accountant II
      • Ron Howell, Accountant I
    • Barbara Pittman, Accountant I
    • Thressa Allen, Program Assistant
    • Virginia Johnson, Grant Manager
    • Mark Johnson, Grant Manager
      • Leah Pease, Grant Accountant II
    • Joy Edwards, Grants Monitor
    • Joanne Bussinger, Grant Accountant III
      • Ginny Williams, Grant Accountant II
    • Nancy Weitzel-Burry, Human Resources Program Director
      • Kathy McNemee, Human Resources Coordinator
      • Amy Jacoby, Receptionist/Accounting Clerk I

Research Services

  • Frank Lenk, Director of Research Services
      • Terry Anderson, Program Assistant
    • Jeff Pinkerton, Senior Researcher
    • Sasan Baharaeen, Manager of Information Systems
      • John Hwang, Network Administrator I
    • Jay Heermann, GIS Manager
      • Andrea Repinsky, GIS Specialist III
      • Jakob Goldman, GIS Specialist II
      • Tina Sikes, GIS Specialist II
      • Sara Hintze, GIS Data Developer/Analyst
      • Paul Bushore, GIS Data Developer

Transportation and Environment

  • Ron Achelpohl, Director of Transportation and Environment
      • Jermain Whitmore, Administrative Program Assistant
    • Tom Jacobs, Environmental Program Director
      • Alecia Kates, Water Quality Planner II
        • Kitty Steffens, Water Quality Intern
      • Amanda Graor, Principal Planner/Air Quality Program Manager
        • Doug Norsby, Air Quality Planner III
        • Darrin Dressler, Rideshare Coordinator
        • Jenny O'Brien, Air Quality Employer Outreach Specialist
        • Shelly Bolling-Strickland, Rideshare Assistant
    • Martin Rivarola, Assistant Director of Transportation and Land Use Planning
      • Aaron Bartlett, Senior Transportation Planner
      • Beth Dawson, Senior Land Use Planner
      • Karen Clawson, Senior Transportation Planner
        • Laura Machala, Transportation Planner II
        • LaTina Ford, Transportation Intern
      • Drew Stiehl, Transportation Planner I
    • Raymond Webb, Manager of Traffic Operations
      • Barry Viss, Network Control Technician II
      • Chris Jenkins, Network Control Technician II
      • Scott Cutshall, Network Control Technician I
    • Marc Hansen, Principal Planner
      • Darryl Fields, Senior Transportation Planner
      • Kaitlyn Service, Transportation Planner I
    • James Hubbell, Principal Planner
      • Eileen Yang, Transportation Modeling Manager
      • Whitney Morgan, Transportation Planner II
      • Muril Stone, Transportation Database Specialist II
To reach one of our staff members, please email marcinfo@marc.org or call 816-474-4240.